Back to Top

راسته بازارهای قدیم مشهد

راسته بازارهای قدیم مشهد درطول زمان دستخوش تغییراتی شده است و طی سه نوبت به چندین بخش تقسیم گردید.اولین بار در زمان شاه عباس بزرگ با احداث صحن عتیق رضوی بازارسراسری مشهد به دو پاره تقسیم گردید و در دو سوی ضلع شمالی و جنوبی آن صحن قرار دارد.

راسته بازارهای قدیم مشهد

باغ خونی مشهد

امروزه شهر مشهد با اینکه کمبود فضای سبزدارد، اما در گذشته های نه چندان دور چنین نبود و در گذر از صد سال اخیر رفته رفته به جای باغات سرسبزو مصفا، ساختمان های سیمانی  جایگزین شدند و دیگر جایی برای نفس کشیدن باقی نماند.از آن همه باغ در داخل و اطراف شهر مشهد تنها چند باغ ویژه و مهم به جای مانده که همه کم و بیش آن هارا میشناسیم .

باغ خونی مشهد

تاریخچه مشهد

از ازل تا به امروز در هر آفرینش بهانه‌ای بود، در هر ساخت، در هر زایش، در خلقت انسان،در کاشت هر دانه گندم، برای کشیدن هر دیوار. شهر هم برای تولدش بهانه‌ای میطلبد. برخی از شهرها خاکشان بهانه آبادانیشان است، بعضی‌ها آبشان،برخی تجارت، وشهر مشهد را عشق ساخته است.قدم که به خاکش می‌گذارید، حواستان باشد که هوای دلتان را داشته باشید که بی‌هوا نشود.

اگربه درون خاطرات شهر بروی، در میان همه گرد و غبارهایش یک باغ سبز ، باغ حمیدبن قحطبه طایی راخواهی دید.تا قبل از آن این خاک خیلی تنها بود تا این که آقایی آمد و تنهایی شهر و مردمانش را برای همیشه از بین برد.

در مشهد،در این دیار،هر وقت دلت گرفته شد، کافیست بگویی «السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع)»

تاریخچه مشهد

مجموعه تاریخی- فرهنگی توس

توس که از تاریخی کهن در قبل و بعد از اسلام برخوردار میباشد، گستره‌ای با وسعت بیش از شانزده هزار کیلومترمربع را در برگرفته است و چهار شهر تابران، رادکان، نوغان و تروغبذ (طرقبه کنونی) در این پهنه وجود داشتند.امروزه تنها به محدوده شهر تابران ،توس میگویند.

مجموعه تاریخی- فرهنگی توس

شهرمشهد

شهر مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران بوده و مرکز استان خراسان رضوی میباشد. شهرمشهد در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود.

گفته میشود این شهر دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است.

مشهد