در شسفر یه شهر مشهد بعد از زیارت حرم مطهر رضوی خرید سوغاتی جزو ارکان اصلی سفر محسوب میشود.برخی از مهمترین سوغاتی های مشهد را میتوان به این صورت نام برد:

سوغات مشهد

 

ادویه پلویی , ادویه هجده رنگ و ادویه هفت قلم که مخلوطی از دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه میباشد و بیشتر در آبگوشت، خورشت و دیگر غذاهای ایرانی استفاده میگردد.از طرفی زرشک نیز از دیگر سوغاتی های مشهد است که معمولا با خرید زعفران، زرشک نیز خریداری می شود. البته مهمترین انواع زرشک ,زرشک اناری و پفکی (مجلسی)میباشد.
یکی دیگر ازسوغاتیهای مشهد, نبات، نقل در انواع گردویی، بادام زمینی، بادام درخت، گلاب، گشنیزی و زعفرانی شکلات زنجفیلی، کاک رضوی و شیرینی‌جات میباشد که اینها به عنوان سوغات مخصوص شهر مشهد نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردارهستند.

سوغات مشهد


علاوه بر اینها عطرهایی که در مغازه های مشهد وجود دارند، با رایحه های گوناگون از جمله  گل سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ و یاس سفید به مشام میرسند.ازطرفی عطر حرم، عطر گل محمدی و یاس از بهترین عطریات مشهد میباشند.
همچنین انواع مختلفی از سجاده‌ها و جانمازهای گران قیمت و ارزان قیمت با نقش‌های مختلف نیز در بازارها وفروشگاهها وجود دارند که در معرض دید زائرین قرار میدهند که عموما بیشتر جنس آن‌ها ترمه و مخمل کاشان گلدوزی شده هستند.