از ازل تا به امروز در هر آفرینش بهانه‌ای بود، در هر ساخت، در هر زایش، در خلقت انسان،در کاشت هر دانه گندم، برای کشیدن هر دیوار. شهر هم برای تولدش بهانه‌ای میطلبد. برخی از شهرها خاکشان بهانه آبادانیشان است، بعضی‌ها آبشان،برخی تجارت، وشهر مشهد را عشق ساخته است.قدم که به خاکش می‌گذارید، حواستان باشد که هوای دلتان را داشته باشید که بی‌هوا نشود.

اگربه درون خاطرات شهر بروی، در میان همه گرد و غبارهایش یک باغ سبز ، باغ حمیدبن قحطبه طایی راخواهی دید.تا قبل از آن این خاک خیلی تنها بود تا این که آقایی آمد و تنهایی شهر و مردمانش را برای همیشه از بین برد.

در مشهد،در این دیار،هر وقت دلت گرفته شد، کافیست بگویی «السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(ع)»

تاریخچه مشهد

 

مشهد در آغاز قرن سوم متولد شد، در یک روز تلخ وقتی یک ستاره بر خاک افتاده بود، صدای گریه می‌آمد، جگری خونین بود، خورشید به شهادت رسیده بود.

گر چه تاریخ مشهد در حقیقت از پیدایش مشهدالرضا (ع) آغاز می گردد و بررسی نقش هستهای مضجع متبرک حضرت الرضا به عنوان کانون اولیه و عوامل پیدایش این شهر بوده است اما بنابر شواهد ناحیه مزبور بخشی از دشت باستانی توس بود که به دلیل اقلیم مساعد، وجود مراتع و چشمه های فراوان ، هزاران سال مسکن و موطن اقوام گوناگون شد.

با این وصف در سال 4-1353 ش یک هیات مشترک از دیرین شناسان ایرانی و فرانسوی در بررسی اطراف روستا آبروان در فاصله 40 کیلومتری شرق مشهد ، موفق به کشف 60 عدد ابزار سنگی گشتند که قدمت این مجموعه هشتصد هزار تا یک میلیون سال پیش بر آورد گردیده و قدیمی ترین نشانه  انسان  ابزار ساز در ایران وآسیای جنوب غربی است.

تاریخچه مشهد

وجود تپه نادری در جنوب شهر مؤید زیستگاهی از هزاره پنجم پیش از میلاد میباشد که پیشرفت و تکامل فرهنگی این منطقه را نشان خواهد داد.

البته بنابر شواهد در آغاز دوران تاریخی ناحیه مشهد رونق و آبادانی خود را داشته وبه دلیل اقامت درازمدت پارتها در شمال خراسان و استقلال نسبی آن اقوام ، طی بررسی آثار باستانی خراسان تا کنون سه محوطه در اطراف این شهر شناسایی شد.