Back to Top

درباره مشهد

دیدنی‌های شهر مشهد

دیدنی‌های داخل شهر مشهد و اطراف آن را می‌توان به موارد مختلف اشاره کرد.از جمله برخی از انها را اشاره میکینم.

اگر به مشهد بروید خواهید دید که از سناباد و توس قدیم آثار تاریخی زیادی بر جای نمانده است و پیشینهٔ بیشتر آثار تاریخی در این شهر به پس از قرن ۸ هجری خواهد رسید.

دیدنی‌های شهر مشهد

از توس تا مشهد

شهرتوس، در دل خود شهرهایی داشت، که نوغان و طابران از آبادترین آنها بود و گفته اند که این دو شهر هزار قریه و آبادی را در بر می‌گرفتند...البته در طول تاریخ، گاه نوغان اعتبار افزونتری یافت و زمانی طابران رونق بیشتری داشت تا جایی که اکنون به نام شهر توس معروف است و آرامگاه فردوسی، حماسه سرای نامدار ایران در آن قرار دارد، تنها بخشی از توس قدیم، یعنی همان طابران میباشد، که بقایای ارگ و باروی نیمه ویرانی که مردم آن را قصر مامون می‌خوانند و بنای بزرگی که به بقعه هارونیه مشهور است، در آن پیدا میشود.

درباره مشهد

کاروانسرای بابا قدرت

کاروانسرای بابا قدرت یک بنای تاریخی بزرگی است که مربوط به دوره قاجار میباشد.

البته وسعت بنای مذکور که در زمان فتحعلی شاه قاجار توسط اسحاق خان قرائی برای استراحت و اطراق موقتی کاروان زائرین مشهد الرضا(ع) ساخته شده بود، ۱۵۰۰ متر مربع و دارای یک حیاط مرکزی با ۱۶ اتاق و ایوانچه پیرامون آن میباشد.

کاروانسرای بابا قدرت

قبرستان های تاریخی مشهد-قبرستان گلشور

در گذشته تا قبل از مشروطیت وتاسیس بلدیه ( شهرداری ) هر محله ای برای خود دارای قبرستان بود که هر کدام از آن ها در نقطه ای خاص از شهر قرار داشتند و به عنوان یکی از نشانه های آن منطقه در نزد مردم شناخته می شدند.

اگرچه دفن اموات در حرم ،خواجه ربیع ، خواجه اباصلت ، قتلگاه یا رضوان ( مدفن فضه سبزواری و فخر الدین ).میرهوا . میر غوغان ( مدفن محمد تقی رضوی معروف به میر ) و حتی منازل و تکایا نیز معمول بود.

بعدها با تاسیس بلدیه دفن در قبرستان عمومی شهر به نام گورستان قعله گلشور یا گل ختمی و اماکن مذهبی منحصر گردید.

البته این قبرستان ها که در آن زمان در محلات حاشیه ای شهر وجود داشتند، پذیرای متوفیان گروه ها و اقشار گوناگون مردم بودند، به گونه ای که محلات بزرگ و اصلی خود یک قبرستان مجزا داشتند واهالی محلات مختلف در نزدیکترین قبرستان به محله خویش متوفی خود را دفن می کردند.

قبرستان گلشور

محله نوغان

محله نوغان در واقع یکی از آبادیهای معتبر و معروف حومه شهر طوس قبل از پیدایش شهر مشهد بود.درواقع هسته اولیه شهر مشهد از ترکیب نوغان و دهکده سناباد شکل گرفت و به تدریج با رشد نوغان به صورت یک محله باقی ماند.

محله نوغان

محله بالاخیابان

محله بالاخیابان جزء محلات بزرگ شهر مشهد محسوبمیشود و تا اوایل سالهای 1300 ش مشهد تنها دو خیابان شرقی و غربی داشت.

این خیابانها بنام بالا خیابان یا خیابان علیا که از فلکه دروازه قوچان شروع می شد و تا بست بالا یا بست علیا و صحن عتیق (صحن انقلاب ) ادامه پیدامیکرد و پایین خیابان ( ته خیابون در لفظ عامیانه مردم ) که از بست پایین یا بست سفلی به سمت شرقی تا محل پنج راه پایین خیابان فعلی امتداد می یافت.

بالاخیابان

صفحه1 از3