Back to Top

درباره مشهد

معماری و شهرسازی شهر مشهد

در گذشته مشهد دارای سه حصار بود و گسترش شهر به سمت غرب (حرم علی بن موسی‌الرضا) کشیده میشد.البته ساخت اصلی شهر فعلی در ۲۵ سال اول قرن حاضر پایه ریزی شده‌ بود.

معماری و شهرسازی شهر مشهد

ادامه مطلب...

دیدنی‌های شهر مشهد

دیدنی‌های داخل شهر مشهد و اطراف آن را می‌توان به موارد مختلف اشاره کرد.از جمله برخی از انها را اشاره میکینم.

اگر به مشهد بروید خواهید دید که از سناباد و توس قدیم آثار تاریخی زیادی بر جای نمانده است و پیشینهٔ بیشتر آثار تاریخی در این شهر به پس از قرن ۸ هجری خواهد رسید.

دیدنی‌های شهر مشهد

ادامه مطلب...

از توس تا مشهد

شهرتوس، در دل خود شهرهایی داشت، که نوغان و طابران از آبادترین آنها بود و گفته اند که این دو شهر هزار قریه و آبادی را در بر می‌گرفتند...البته در طول تاریخ، گاه نوغان اعتبار افزونتری یافت و زمانی طابران رونق بیشتری داشت تا جایی که اکنون به نام شهر توس معروف است و آرامگاه فردوسی، حماسه سرای نامدار ایران در آن قرار دارد، تنها بخشی از توس قدیم، یعنی همان طابران میباشد، که بقایای ارگ و باروی نیمه ویرانی که مردم آن را قصر مامون می‌خوانند و بنای بزرگی که به بقعه هارونیه مشهور است، در آن پیدا میشود.

درباره مشهد

ادامه مطلب...

کاروانسرای بابا قدرت

کاروانسرای بابا قدرت یک بنای تاریخی بزرگی است که مربوط به دوره قاجار میباشد.

البته وسعت بنای مذکور که در زمان فتحعلی شاه قاجار توسط اسحاق خان قرائی برای استراحت و اطراق موقتی کاروان زائرین مشهد الرضا(ع) ساخته شده بود، ۱۵۰۰ متر مربع و دارای یک حیاط مرکزی با ۱۶ اتاق و ایوانچه پیرامون آن میباشد.

کاروانسرای بابا قدرت

ادامه مطلب...

مشهد در دوره عباسیان

دوره جکومت عباسیان، اگرچه فرمانداران خراسان از جانب حکومت مرکزی انتخاب می‌شد، اما بی کفایتی این والیان و جنبش‌هایی که در گوشه و کنار این خطه رخ می‌داد، گاه مردم را چنان برمی‌آشفت که خواهان برکناری انهابودند.

مشهد در دوره عباسیان

ادامه مطلب...

مشهد در دوره اسلامی

طبق اسنادتاریخی وبه گفته تاریخ نویسان، هنگامی که یزدگرد سوم از برابر سپاهیان مسلمان عرب گریخت، به خراسان روی رفت و سپاه مسلمانان به فرماندهی احنف بن قیس که مامور فنح خراسان بودند وی را تعقیب نمودند.

مشهد در دوره اسلامی

ادامه مطلب...

قبرستان های تاریخی مشهد-قبرستان گلشور

در گذشته تا قبل از مشروطیت وتاسیس بلدیه ( شهرداری ) هر محله ای برای خود دارای قبرستان بود که هر کدام از آن ها در نقطه ای خاص از شهر قرار داشتند و به عنوان یکی از نشانه های آن منطقه در نزد مردم شناخته می شدند.

اگرچه دفن اموات در حرم ،خواجه ربیع ، خواجه اباصلت ، قتلگاه یا رضوان ( مدفن فضه سبزواری و فخر الدین ).میرهوا . میر غوغان ( مدفن محمد تقی رضوی معروف به میر ) و حتی منازل و تکایا نیز معمول بود.

بعدها با تاسیس بلدیه دفن در قبرستان عمومی شهر به نام گورستان قعله گلشور یا گل ختمی و اماکن مذهبی منحصر گردید.

البته این قبرستان ها که در آن زمان در محلات حاشیه ای شهر وجود داشتند، پذیرای متوفیان گروه ها و اقشار گوناگون مردم بودند، به گونه ای که محلات بزرگ و اصلی خود یک قبرستان مجزا داشتند واهالی محلات مختلف در نزدیکترین قبرستان به محله خویش متوفی خود را دفن می کردند.

قبرستان گلشور

ادامه مطلب...

محله پاچنار مشهد

شهر زیارتی سیاحتی مشهد از گذشته ای دور طبق اسناد و یادداشتهای تاریخی دارای محلات بسیاری بود.محله های کوچک و بزرگ که برخی اعیان نشین و برخی دیگر مردمی از سطح پایین جامعه در انجا ساکن بودند.

محله پاچنار مشهد

ادامه مطلب...

محله نوغان

محله نوغان در واقع یکی از آبادیهای معتبر و معروف حومه شهر طوس قبل از پیدایش شهر مشهد بود.درواقع هسته اولیه شهر مشهد از ترکیب نوغان و دهکده سناباد شکل گرفت و به تدریج با رشد نوغان به صورت یک محله باقی ماند.

محله نوغان

ادامه مطلب...

محله بالاخیابان

محله بالاخیابان جزء محلات بزرگ شهر مشهد محسوبمیشود و تا اوایل سالهای 1300 ش مشهد تنها دو خیابان شرقی و غربی داشت.

این خیابانها بنام بالا خیابان یا خیابان علیا که از فلکه دروازه قوچان شروع می شد و تا بست بالا یا بست علیا و صحن عتیق (صحن انقلاب ) ادامه پیدامیکرد و پایین خیابان ( ته خیابون در لفظ عامیانه مردم ) که از بست پایین یا بست سفلی به سمت شرقی تا محل پنج راه پایین خیابان فعلی امتداد می یافت.

بالاخیابان

ادامه مطلب...

صفحه1 از3